bilgi@hukukaksu.com

Çalışma Saatleri : 09:00 - 18:00

0-(414)-313-25-78

İmambakır mahallesi 680.sokak No:63 Haliliye/ŞANLIURFA

Hizmet Bilgilendirme

Tazminat HukukuTAZMİNAT DAVASI NASIL AÇILIR

Tazminat davalarının açılmasında ve görülmesinde esas unsur yaşanılan mağduriyetin giderilmesidir.Tazminat davası açacak olan kişinin yaşadığı mağduriyeti kanıtlaması gerekmektedir.

Tazminat davası açmak isteyen kişilerin bilmesi gereken önemli konuş ise bu tazminat davasının hangi mahkemeye açılacağı.

Tazminat davasında bilgi sahibi olmak istendiğinde, hangi tür tazminat davasının açılacağı oldukça önemlidir.

Genel olarak iki kategoride ayrılan tazminat davaları içerisinde kişilik haklarına yapılan bir saldırı sonucunda zarara uğrayan kişiler bunun için manevi tazminat açabilmektedirler.

Bunun yanında uğranılan haksızlık sonucunda bir maddi kaybın olması durumunda bu kayıp için maddi tazminat davası açılabilmektedir.

MADDİ TAZMİNAT NEDİR

Maddi tazminat para ya da maddi bir eşya karşılığından cezanın ödenmesi durumudur.

Özellikle trafik kazalarında ani şekilde sonlanması ya da beklenmedik bir girişim durumunda, tıbbi sorunlar ya da tıbbi haklar kapsamında ve sigorta hakları bağlamında maddi tazminat talep edilebilir.

Tazminat kararı verildikten sonra bu ceza kapsamına girer ve mahkemenin öngördüğü maddi talep haklı görülen tarafa ödenir. Ödeme esnasında mahkemenin öngördüğü şekilde bir sistem uygulanmazsa ceza ödenmemiş sayılacaktır.

Maddi tazminatta en önemli nokta ise gelecekte de yaşanabilecek zararın talebinin mümkün olmasıdır. Yani bir kazada yaralanan kişi hastane masraflarını talep ederken ileride vücudunda bu kazaya bağlı olarak oluşabilecek bir sakatlık için de tazminat talebinde bulunabilir.